Matematik nasıl çalışılır sorusu bu dersi öğrenmek isteyenlerin aklından geçecektir. Matematik her ne kadar zor bir ders olarak düşünülse de iyi bir çalışma programı ve doğru yöntemlerle çok basit ve etkili şekilde öğrenilebilir. Hem eşit ağırlık hem de sayısal öğrencileri için büyük önem taşıyan bu ders iyi öğrenildiğinde sınav sıralamasında etkili sonuçlar yaratabilir. Bununla birlikte çoğu sınavda sözel öğrencileri arasındaki farkı da ortaya koyabilmesiyle de matematik son derece önemli bir ders olarak nitelendirilebilir. 

Öğrencilerin matematikten sıkılmak ve kaçmak yerine bu dersi nasıl daha zevkli hâle getirebileceklerini çözmesi aslında korkulan bu dersin kolayca öğrenilmesini sağlar. Buna bağlı olarak net oranlarını artırmak ve kısa zamanda yol katetmek de mümkün olur. Peki 5 adımda matematik dersine nasıl çalışılır? Matematikte çalışma düzeniyle net artırmak için nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların cevabı için verilebilecek birkaç basit öneri ile istenilen sonuçlara ulaşmanız mümkün. 

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki başarıya ulaşmak istiyorsanız matematiğe karşı ön yargılarınızı geride bırakmanız bu konuda atmanız gereken ilk adım. Geçmiş dönemlerde matematikten başarısız olmuş olmanız veya bu derse ait temelinizin hiç olmaması mümkün. Hiç matematik bilmiyorum nerden başlamalıyım diye soruyorsanız bile şimdi bu dersi sevmek için önünüzde birçok fırsat var. İşe sıfırdan başlamanız gerekiyorsa bile kendinize hedef koymanın sizin için belki de tam vakti şu an.

Matematik nasıl geliştirilir konusu sizin için önemliyse ezber yönteminden uzaklaşarak işe başlayabilirsiniz. Başlangıç olarak çalışmak konuyu öncelikle gözden geçirin bu sırada ihtiyacınız olan formülleri not alarak bol soru çözün. Ardından takıldığınız yerler olursa bu konular için aldığınız kısa notlardan da faydalanabilirsiniz. Özellikle YKS sınavına hazırlanıyorsanız TYT matematik nasıl çalışılır sorusuyla işe başlamanız da mutlaka faydalı olacaktır. Matematik nasıl çalışılır sorusunun cevabı için aşağıdaki 5 adımı sınavlara hazırlanırken uygulayabilirsiniz.

Etkili Bir Şekilde Nasıl Matematik Çalışılır? Adımları Nelerdir?

1) Seviyenizi Belirlemek

Nasıl matematik çalışılır sorusunun ilk adımı seviye belirlemek olmalıdır. Söz konusu matematikte sıkça duyduğumuz sözlerden biri:”Temelim yok, yapamıyorum” cümlesidir. Ancak aslında bir öğrenci dört işlemi biliyorsa, kendinde matematiksel işlemler yapacak azmi görüyorsa bu temele çoktan sahiptir. Matematikte hata yapılabilir, bu temelin olmadığı anlamına gelmez. Öğrencinin yılmadan denemesi, azimle başarması ve yüksek sonuçları hedeflemesi atılabilecek adımların başındadır. Bu noktada gerekli olan nokta doğru konularla bu temeli geliştirmektir.

2) Yeterli Süre Çalışmak

Temeliniz olsun, olmasın matematikte başarıyı yakalamak için bu derse yeterli zaman ayırmanız çok önemli. Peki bunun için ayrılan zaman ne kadar olmalı? Bu soruyu merak etmeniz çok doğal ancak bunun cevabı tamamen öğrenciye bağlıdır. Ne kadar emek ve zaman harcanırsa başarıya ulaşmak da o kadar çabuk gerçekleşir. 

3) Kolay Konularla İşe Başlayın

Matematiğimi nasıl geliştiririm diye düşünüyorsanız değerlendirebileceğiniz bir diğer adım da kolay konularla işe başlamak. Böylece matematik nasıl yapılır, nereden başlanır soruları için uzun uzun düşünmenize gerek kalmaz. Öncelikle konuyu bilmeden test çözmeye kalkışmak, muhtemelen hata yapmanıza ve isteksizleşmenize sebep olacaktır. Bunlarla karşılaşmak istemezseniz önce bu konuları belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Başta konu çalışmak, formülleri not alarak ezberlemek ve sonrasında test çözerek çalıştıklarınızın tamamını pekiştirmek bir yandan temelinizi sağlamlaştırırken bir yandan da sizi ilerideki konulara tam anlamıyla hazırlayacaktır. 

4) Zihninizde Bitirin

Matematik çalışma zihinde büyütüldüğünde ertelenedikçe ertelenir. İşte bu noktada buna izin vermeden kendinizi çalışmaya ikna etmek ve yapabileceğinize inanmak sizi birçok kişiden bir adım ileriye taşıyacak en önemli etkendir. Böylece sizin gibi düşünen ancak buna cesaret edemeyen birçok kişiden hem zaman hem de irade olarak ileride başlarsınız. Attığınız her adımın, çözdüğünüz her sorunun bir sonraki aşamalarda işinizi kolaylaştıracağını zihninizde yerleştirmeniz sizin için çok daha etkili sonuçların düşündüğünüzden kısa sürede elinize geçmesini sağlayacaktır.

5) Özel Ders

Matematik nasıl çalışılır sorusunun bir diğer cevabı ise özel ders seçeneğidir. Her öğrencinin matematikte tek başına çalışarak başarılı olamayabilir. Kimi öğrencinin sözeli yeteneği daha baskındır, kimininse sayısalı öndedir. Eğer matematik nasıl çalışılır, nasıl başarılı olabilirim diyorsanız özel ders seçeneğini de mutlaka aklınızdan geçirmelisiniz. Birçok faydasının görülebileceği özel ders seçeneği ile temelinizi olabilecek en sağlam şekilde şekillendirmeniz mümkün olur. Eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları bu konuda uzman birinden yardım alarak çözebilirsiniz. Bununla birlikte yine alanında yetkin eğitimcilerin “Matematik sınavına nasıl çalışılır?” sorusuyla ilgili size gösterdiği yollarla da kısa sürede başarıya ulaşmanız mümkün olur.  

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Gönderiler