Sınava hazırlamaya karar veren her öğrenci için farklı bir yöntemin daha etkili olması olasıdır. Bu yöntemlerden en bilinen ve tercih edilenlerinden biri de dershanelerdir. Dershaneler, okul benzeri bir yapılanmaya sahip olmalarıyla öğrencileri sınavlara olabildiğince iyi ve etkili şekilde hazırlarlar. Buradaki eğitimciler gereken bilgileri, benzer seviyelerdeki birçok öğrenciye aynı anda belirli bir süre içerisinde olabildiğince etkili şekilde aktarırlar. Ancak bu seçenek her zaman doğru ve yararlı seçenek olmayabilir.

Sınav hazırlığında tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise her dersin öğretmenini tutarak, sınava özel olarak hazırlanmaktır. Özel ders denilen bu yöntem de aileler ve öğrenciler tarafından oldukça sık değerlendirilir. Bu yazıda da dershane mi özel ders mi sorusunu soran ve hangisinin daha avantajlı olduğunu öğrenmek isteyen öğrencilerimize tercihlerini şekillendirebilmeleri için gözden geçirebilecekleri noktalardan bahsedeceğiz.

Başlamadan önce söylemekte fayda var ki hem dershane hem özel ders yönteminin ayrı ayrı ve kendince avantajları bulunur. Bu nedenle her iki seçenek de kara verilmeden önce iyice değerlendirilmelidir. Böylece öğrencinin kendisi için hangisi daha iyi bir seçenek bulması çok daha kolay olur. Peki sınava en iyi şekilde hazırlanmak için dershane mi özel ders mi seçilmelidir?

Dershaneye Gitmenin Avantajları     

Her iki tercihin de kendine göre haklı sebepleri olacağından başta bahsetmiştik. Dershane mi özel ders mi diye düşünen öğrenciler için ilk seçeneğin birçok avantajı mevcut. Bu avantajlardan ilki dershanelerin öğrenciler için sağladığı düzen ve disiplin. Dershaneler bunu öğrencilerine belirli zaman ve kurallar içerisinde işlediği derslerle çok güzel sağlayabilir.

Aile ile iletişim içerisinde bulunulan dershanelerde düzenli ve disiplinli bir çalışma sağlamak çok kolaydır. Belli derslere girmek zorunda olmak öğrenciye disiplini aşılayan bir düzen sağlar. Böylece öğrenciler aksatmadan, zamanında ve aksatmadan derslerine katılım sağlayabilir. Bu da konuların eksiksiz bir şekilde öğrenilebilmesi için oldukça önemlidir. 

Öte yandan dershaneleri ekonomik olarak çok avantajlı oldukları için de tercih edebilirsiniz. Bir dershane yıllık olarak ücret aldığı için daha uygun olabilir. Bununla birlikte ders için gerekli kaynakların bir kısmının öğrenci için kurum tarafından karşılanması da mümkündür. 

Dershanenin ekonomik olarak avantajlı olmasının bir diğer nedeni ise her ders için ayrı ödeme yapmak yerine tümü için tek seferde bu işlemi gerçekleştirebiliyor oluşunuz. Bu da hem zaman hem de ekonomik olarak öğrenciler için daha faydalı olabilir. Dershane bünyesinde her branştan öğretmen barındırır. Bu nedenle bir öğrenci ödemesini yaptıktan sonra tüm derslerden rahatlıkla faydalanabilir. Her bir dersin eksiğini ve tekrarını belirlenen süreler içerisinde rahatlıkla gerçekleştirebilir. 

Dershanelerin bir diğer avantajı ise çalışma programlarını ve içeriklerin erkenden planlanmış olmasıdır. Belirli bir süre içerisinde eğitim vermeyi amaçlayan dershanelerde konuların ne zaman biteceği bellidir. Bu da öğrencileri sınav konularını yetiştirememe gibi sorunlardan kurtarır. Derslerin tamamı sınavlar yaklaşana kadar düzen içerisinde işlenir ve bitirilir. 

Son olarak dershaneler tanım olarak belli bir bölgede öğrencileri sınava hazırlamak için kurulan ve ortalama 10 ve üzeri kişi sayısına sahip sınıflarda eğitim vermeyi amaçlayan kurumlardır. Bu da aynı anda hem sosyalleşebilmeyi hem de ders bakımından konulara getirilebilecek farklı fikir ve bakış açılarını deneyimleyebilmeyi mümkün kılar. Dershane mi özel ders mi sorusu için avantaj konusunda ilk olarak bunlardan bahsedilebilir. 

Özel Dersi Tercih Etmenin Avantajları

Özel ders mi dershane mi sorusunun birçok kişi için birbirinden farklı cevabı olabilir. Dershaneye göre özel ders nasıl verimli olur, ne anlamda daha iyidir, bu başlık altındaysa neden özel ders seçeneği daha avantajlı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece neden özel ders sizin için daha iyi bir seçenek olabilir bunu çok daha rahat görebileceksiniz.

Öncelikle özel ders için bir öğrencinin istediği bir öğretmenden belli bir ders için aldığı eğitim şekline denir gibi kısa ve kapsayıcı bir tanım kullanabiliriz. Ancak burada özel dersin birebir veya grup halinde gerçekleştirilebileceğini söylemekte de fayda var. Bununla birlikte özel ders grupları genelde en fazla 4-5 kişilik olur. Bu konu hakkındaki en büyük avantaj olarak da kişi sayısının azlığı gösterilebilir. Çoğu zaman özel dersler bireysel alınır. Bu durumda öğrenci öğretmeni ile birebir eğitim sürecine girebilir, kendi çalışma stilini ve programını belirleyebilir. 

Dershanelerde de öğretmenler ile görüşmek veya birebir ders almak mümkündür. Ancak öte yandan sınıflar çok kalabalık olduğundan her öğretmenin her öğrenci için yeterli zamanı olmayabilir. Hatta dershane ile özel ders arasındaki en büyük fark için verilebilecek yanıtlardan biri de zamandır. 

Dershanelere giderken yolda veya sonrasında harcanan zaman büyük bir kayba neden olabilir. Oysa özel derste öğretmenler eve gelir. Böylece hem sizin daha rahat olduğunuz hem de daha sakin bir ortamda ders alma imkânınız olur. 

Özel ders faydalı mı sorusu kişiye göre değişse de çoğu öğrenci birebir iletişimde derslerini çok daha rahat öğrenebilir. Aynı zamanda özel derslerde öğretmen ile öğrenci daha iyi bir iletişim akışı da kurabilir. Bu sayede başarıyı etkileyen çeşitli dışsal faktörlerin konuşulabilmesi de mümkün olur. Öğrenciler herhangi bir sorunları olduğunda veya akıllarına bir soru takıldığında öğretmenlere daha rahat bir şekilde sorabilir. 

Son olarak da özel ders faydalı mı diye düşünenlere söylenebilecek bir diğer büyük avantaj ise öğretmen seçme özgürlüğüdür. Dershanelerde bunu yapamazsınız. Fakat özel derslerde kendiniz uygun öğretmenleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tüm bu avantajlar ile dershane mi özel ders mi sorusunun cevabını vermek sizin için çok daha kolay olabilir. Uygun olan yöntemin seçilmesiyle derslerinize çok daha etkili şekilde hazırlanma fırsatınız olur. Hem ekonomik hem de zaman yönünden tercihiniz olan seçenekle öğrenme biçiminizi karşılaştırarak buna uygun alternatifi seçmeniz yararınıza olacaktır. 

  1. Alpaslan

    30 Temmuz 2022

    Onlayn eğitim değerlendirirmisiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Gönderiler